Dzisiaj nadszedł czas na opis mojej wyprawy do Trier (po polsku Trewir). Wybrałam się tam w zeszłą sobotę. Trier i Koblenz to najbliższe duże miasta w moim regionie. Do Trier trzeba jechać godzinę pociągiem. Nie byłam tam już ponad 2 lata i dlatego postanowiłam, że jak tylko będę mieć wolne popołudnie, to się wybiorę. Zasadniczo zbierałam się do tego już od wielu miesięcy, ale jakoś nie tęsknię za dużymi miastami. Trudno było mi się zebrać. Poza tym dzisiaj po raz kolejny utwierdziłam się w tym, że lepiej iść do pracy niż mieć wolne. Dzisiaj np. mam wolne popołudnie, to już skręciłam kostkę. Ponieważ u nas w szpitalu dzisiaj prawie nikt nie pracuje, to muszę udać się tam jutro z samego rana. A niech to! Jak chodzę do pracy, to nigdy nic mi się nie dzieje. Jak mam wolne popołudnie, to od razu coś takiego… Praca rządzi!!!
To jednak post na temat Trier, więc może wrócę do tematu. Jest to moim zdaniem przepiękne miasto. Jeszcze nie takie ogromne, bo ma niewiele ponad 100.000 mieszkańców. Tutaj w regionie wydaje się jednak być ogromne. Kiedyś częściej jeździłam do Trier, teraz (widocznie na szczęście) nie mam na to czasu.
Bardzo lubię klimat tego miasta. Dla mnie co prawda i tak jest za duże, ale obiektywnie nie można nazwać go wielkim miastem. Przerażają mnie mimo to wszechobecne samochody i autobusy.
W Trier jest wiele budowli, a tak właściwie ich pozostałości, z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Poza tym bardzo lubię piękną katedrę. Rynek też jest śliczny, ale aż tak bardzo go nie lubię, bo za dużo na nim handlarzy wszystkim, co tylko możliwe.
Na początek selfie w parku. Bardzo nie lubię takich zdjęć, nigdy ich sobie nie robię, ale tutaj zrobiłam na pamiątkę:
Na początku nie byłam pewna, czy pamiętam, jak dojść do Porta Nigra i do rynku, ale po chwili odświeżyłam pamięć i trafiłam. Tutaj już wyłania się Porta Nigra:
Porta Nigra („czarna brama”) uchodzi za symbol miasta. Zawsze robiła i robi na mnie ogromne wrażenie. Jest do dawna rzymska brama miejska oraz najlepiej zachowana rzymska brama miejska na terenie Niemiec. Od 1986 roku Porta Nigra jest wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO.
Brama została wybudowana około 180 roku n.e. jako północne wejście do miasta Augusta Treverorum, czyli do dzisiejszego Trewiru. Nigdy nie została ukończona. Nazwa Porta Nigra używana jest od średniowiecza, kiedy to ciemny kolor powstał na skutek wietrzenia piaskowca. Inna dawna nazwa to „Porta Martis” (brama Marsa).
Pochodzący z Sycylii bizantyjski mnich Symeon w 1028 osiedlił się w Porta Nigra jako pustelnik. Rzekomo kazał się tam zamurować. Po śmierci w 1035 roku został tam też pochowany, a biskup Trewiru doprowadził w tym samym roku do jego kanonizacji. Ustanowił kapitułę Symeona (Simeonstift) i wybudował bramę do bocznego kościoła, w którego dolnej kaplicy pochowany był Symeon.
W 1802 roku Napoleon nakazał zamknąć kościół i kapitułę, a podczas swojej wizyty w Trewirze w 1804 roku zarządził rozbiórkę budowli kościelnych. W latach 1804-1809 budynek został całkowicie przebudowany. Prusacy zarządzili w 1815 roku wyburzenie budowli powstałych za Napoleona, więc brama Porta Nigra znowu była doskonale widoczna.
W latach 70-tych XIX wieku rozebrano miejski mur i prawie wszystkie średniowieczne bramy miejskie, między innymi także bramę Symeona.
Porta Nigra można dokładnie obejrzeć również od środka. Kiedyś tam byłam i mam gdzieś zdjęcia, lecz muszę je odszukać. Ulica, która prowadzi od Porta Nigra do rynku, czyli Simeonstrasse, jest klasycznym deptakiem. Znajduje się na niej oczywiście mnóstwo sklepów. Do centrów handlowych w stylu Karstadt czy Galeria Kaufhof nawet nie wchodziłam, bo nie lubię takich miejsc. Wolę małe sklepiki. Ktoś kiedyś powiedział mi, że czynsze na Simeonstrasse są najwyższe w całych Niemczech, wyższe niż nawet w Berlinie.
Kolejnym razem napiszę o rynku i o przepięknej katedrze. Mam nadzieję, że odnajdę moje stare zdjęcia z Trier. Podobnie jak zdjęcia z Luksemburga, gdyż chciałabym Wam opisać i pokazać, co swojego czasu zwiedziłam. Kiedy będę mieć pewnego dnia znowu wolne popołudnie, to wybiorę się do Saarbruecken.
Zdjęcia są mojego autorstwa.
Piękne zdjęcia! 🙂 uwielbiam zwiedzać miasta 🙂 potem mam dość, ale zawsze satysfakcja że się pokonało swoje lenistwo jest ogromna! 😀 chciałabym pojechać kiedyś do Niemiec, ale niestety z językiem u mnie kiepsko ;/ a po angielsku można się w Niemczech dogadać? 🙂
myheart-mymusic.blogspot.com
Muszę się tam kiedys wybrać! Byłaś może w bawarskim zamku Neuschwanstein? To kolejny mus – na przyszłość (dla mnie).
Co do filmu, polecam wersję Ludwiga z 1972 roku.
Pozdrawiam!
Jeanne
kaiserin-sissi blog onet
Można się po angielsku dogadać, ale nie wszędzie i nie z każdym.
Niestety nie byłam jeszcze w Neuschwanstein, ale kiedyś chcę się tam wybrać.
Film z 1972 roku jest już na mojej liście zakupów na amazonie. Po następnej wypłacie kupię 🙂
Byłam w Trewirze kilka lat temu. Jak wszystkie niemieckie starówki, ta tutaj jest równie urokliwa. W tym samym czasie byłam też w Luksemburgu – jestem ciekawa Twoich wrażeń. Najbardziej jednak czekam na post z Saarbruecken, bo tam jeszcze nigdy nie byłam :).
Porta Nigra wygląda wspaniale 🙂 A i Ty wyglądasz na zadowoloną z wycieczki :)Nie byłam niestety w Trier. Jedyne zamki, które kiedyś zwiedzałam to w Poczdamie i w Heidelbergu 🙂
Znając życie, pewnie wybiorę się do Saarbruecken za rok czy dwa, ale ten czas postaram się wypełnić innymi ciekawymi postami.
Heidelberg to jedno z miast, jakie bardzo chciałabym zobaczyć. Może kiedyś
Wpis przeczytałam oczywiście jednym tchem, ale tym razem z innej beczki… Skoro tutaj jest Twoje selfie, jak napisałaś, to kim jest osoba z notki profilowej? Bo trudno uwierzyć, że to jedna i ta sama osoba.
A to jednak ja 🙂 Może wynika to z tego, że na jednym zdjęciu mam okulary, a na drugim nie.