Podręczniki „Begegnungen” i „Erkundungen”

Nie ma to jak wstać w niedzielę o 7:00 rano, kiedy jest cichutko i nie słychać żadnych odgłosów dochodzących z ulicy. Kiedy tylko zaczyna robić się jasno, po 8:00, lubię patrzeć przez okno i widzieć mgłę unoszącą się nad wzgórzami. Wygląda na to, że takie widoki będziemy tu mieć przez cały dzień. Ale to właśnie jesień – moja ulubiona pora roku 🙂

W piątek, 17 października, blog świętował drugie urodziny. Miałam z tej okazji ogłosić konkurs, ale z powodu braku czasu zrobię to dopiero w kolejnych tygodniach. Muszę najpierw wyszukać atrakcyjne nagrody.

Dzisiaj chciałabym napisać o serii podręczników „Begegnungen” i „Erkundungen” wydawnictwa Schubert. Podręczniki te w Polsce chyba nie są takie popularne. Nie wiem, czy duża liczba nauczycieli niemieckiego z nich korzysta. Są one skierowane do uczących się dorosłych.

Podręczniki „Begegnungen” prowadzą od poziomu A1 do B1.

Podręczniki „Erkundungen” prowadzą od poziomu B2 do C2:

Samo wydawnictwo Schubert opisuje serię podręczników jako nowoczesną i skupiającą się na komunikacji. Pozostaje mi się tylko z tym zgodzić, bo mam bardzo pozytywne zdanie na temat tych podręczników. Każda książka składa się z podręcznika, ćwiczeń (2 w 1) i dwóch płyt CD. Można kupić także klucz do ćwiczeń oraz poradnik dla nauczyciela.

Z „Begegnungen” i „Erkundungen” korzystam od około 1,5 roku i muszę stwierdzić, że właśnie w tych podręcznikach często odnajduję to, czego nie mogę znaleźć w innych – przede wszystkim dużą liczbę ćwiczeń.

ZALETY: 

1. Struktura jest bardzo przejrzysta, jasna i czytelna.
2. Książki są dosyć grube, ale dzięki temu mamy dużą liczbę ćwiczeń. Można dobrze wyćwiczyć poszczególne struktury gramatyczne. Zastosowanie gramatyki jest pokazane w wielu kontekstach.
3. Do każdego tekstu mamy (moim zdaniem) wystarczającą liczbę ćwiczeń – nie za dużo, nie za mało. Jest dużo powtórek.
4. W podręcznikach jest dużo ćwiczeń do mówienia, głównie pytań, które uczniowie mogą stawiać sobie nawzajem.
5. Podręczniki dobrze nadają się do nauki do egzaminów Goethe-Institut na poszczególnych poziomach. Można na nich zrobić naprawdę duży postęp, przede wszystkim ze względu na wystarczającą liczbę ćwiczeń.
6. Wiele tekstów do słuchania można w podręczniku także przeczytać. Uczniowie mogą doczytać to, czego nie zrozumieli podczas słuchania.

WADY: 

1. Małą wadą jest może to, że rysunki bardziej nadają się do podręcznika dla dzieci, ale to moja subiektywna ocena.
2. W niektórych rozdziałach jest za dużo struktur gramatycznych naraz, ale już w gestii nauczyciela leży logiczne wprowadzenie poszczególnych zagadnień.

Bardzo polecam jeszcze stronę internetową wydawnictwa Schubert, gdzie znajdziemy mnóstwo ćwiczeń online:

Ćwiczenia online

Źródła:

Wydawnictwo Schubert o podręcznikach

Zdjęcia

Magdalena Surowiec

Magdalena Surowiec

Germanistka z wykształcenia i z zamiłowania. W Niemczech mieszkałam ponad 7 lat (Północna Nadrenia-Westfalia i Nadrenia-Palatynat). Język niemiecki jest dla mnie jak drugi język ojczysty. Uczę, tłumaczę, piszę podręczniki, dokształcam się. Moje zainteresowania to języki obce, muzyka klasyczna, antyczny Egipt, literatura, dydaktyka, metodyka i przede wszystkim moja córka.

Sprawdź także...

23 komentarze

 1. Seira napisał(a):

  Ja się uczę teraz z tego podręcznika (b2) denerwuje mnie w nim tylko to, że jest mało miejsca na rozwiązywanie zadań a nauczyciel karze nam pisać w podręczniku, no i na początku ciężko było mi się przyzwyczaić do numeracji z alfabetem. Moim zdaniem to dobry podręcznik 🙂

 2. Tomasz Zalewski napisał(a):

  Magda, mogłabyś wrzucić kilka stron z poszczególnych podręczników (o ile nie łamiesz przez to prawa)? 😉

 3. Foreplay napisał(a):

  Cześć 🙂
  Chciałabym spytać, czy nadają się one do samodzielnej nauki, czy raczej lepiej korzystać z nich z pomocą nauczyciela?

  Pozdrawiam serdecznie

 4. Shariana napisał(a):

  Dołączam do pytania!

 5. Magdalena Surowiec napisał(a):

  Zerknij na ćwiczenia online wydawnictwa, do jakich zamieściłam tutaj link. Są tam właśnie przykładowe ćwiczenia z "Begegnungen" 🙂

 6. Magdalena Surowiec napisał(a):

  Myślę, że się nadają, bo można dokupić klucz z rozwiązaniami. Jeśli ktoś uczy się samodzielnie, to i tak warto mieć kogoś, z kim można się konsultować, bo pytania zawsze się pojawią 🙂

 7. Foreplay napisał(a):

  Cieszę się i dziękuję za odpowiedź 🙂

 8. Magdalena Surowiec napisał(a):

  Jeśli uczysz się sam/a, to koniecznie zakup klucz do ćwiczeń. W tych podręcznikach jest dużo ćwiczeń do danego tematu i to mnie w nich na początku pozytywnie zaskoczyło, bo w większości podręczników ćwiczeń jest za mało.

 9. Aleksandra J. napisał(a):

  Mam w posiadaniu "Begegnungen" i na pierwszy rzut oka mi się podobały te podręczniki. Ale nie miałam kiedy do nich przysiąść i przerobić coś. A chciałabym tak dla siebie. Wiedzy nigdy dosyć 🙂

  Gratuluję 2 lat blogowania tutaj!! Oby tych lat było jak najwięcej! 🙂

 10. Foreplay napisał(a):

  Staram się uczyć sama, ale niestety jest to nauka bardzo nieregularna… Mam nadzieję, że wkrótce zakupię sobie te pozycje. 🙂
  Wiele podręczników do nauki języków obcych nie dostarcza wystarczającej ilości ćwiczeń – niestety…

 11. Magdalena Surowiec napisał(a):

  Samemu czasami jest się trudno zmotywować. To chyba najczęstszy problem w samodzielnej nauce. W podręcznikach "Begegnungen" jest dużo łopatologicznych ćwiczeń, co jest moim zdaniem dużym plusem.

 12. AnkaSz napisał(a):

  Ma ktoś begenungen B1 do sprzedania?;) Anna.Szlachta1992@gmail.com

 13. Ewa Kaczm napisał(a):

  Przerabiam właśnie C1 – gehenna, nic dodać nic ująć. Każda czytanka to męka przez nowe słownictwo. Wszystko muszę tłumaczyć, ale ksiażka godna uwagi. Uczę się na niej od B2.

 14. Magdalena Surowiec napisał(a):

  C1 to już wysoki poziom, więc i słownictwo jest skomplikowane. Dlatego właśnie można zrobić duży postęp.

 15. Foreplay napisał(a):

  Będę pamiętać! 🙂

 16. Diana Korzeb napisał(a):

  Ja mam właśnie zamiar przerzucić się powoli na te książki, bo do tej pory pracowałam z Lagune (dawny Delfin), ale momentami jest trochę zbyt wolna. Słyszałam, że te podręczniki są dosyć wymagające, mają spore tempo i nie wszyscy uczniowie nadążają. Miałaś tego typu problemy?

 17. Magdalena Surowiec napisał(a):

  Nie powiedziałabym, że tempo jest zbyt szybkie. Tak jak napisałam – jest naprawdę dużo ćwiczeń. Tempo tak naprawdę zależy od nauczyciela. Jeśli jest potrzeba, to wiadomo, że dodaję materiały z innych źródeł. Ogólnie jednak w mało którym podręczniku jest tak duża liczba ćwiczeń jak tutaj. Z czystym sumieniem polecam Ci te podręczniki. Korzystam z dużej liczby podręczników, ale te są moją bazą.

 18. Anonimowy napisał(a):

  Witam.
  Gdzie można kupić klucz do podręcznika Begegnungen A1+ ??

 19. Sebastian napisał(a):

  Dzień dobry Pani Magdaleno. Czy ucząc się z dowolnego podręcznika do języka niemieckiego dobrze jest sporządzać samodzielnie bazę wszystkich słów pojawiających się w poszczególnych rozdziałach? Chodzi mi o klasyczną listę słówek z tłumaczeniem na niemiecki. Tak robiłem na studiach filologicznych.

  • Magdalena Surowiec Magdalena Surowiec napisał(a):

   Hm, trudno powiedzieć, bo to zależy od tego, jak ktoś najlepiej się uczy. W nowoczesnych podręcznikach takie listy są na początku lub na końcu rozdziału. Obecnie uczę się fińskiego i wypisuję sobie tylko nowe słówka 🙂

 20. Sebastian napisał(a):

  Poprawka! Lista słówek niemieckich z tłumaczeniem na Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.