Jak uzyskać niemieckie obywatelstwo? / Wege zur deutschen Staatsangehörigkeit

Jak można uzyskać niemieckie obywatelstwo?

Te kwestie reguluje Staatsangehörigkeitsgesetz (StAG) – ustawa o obywatelstwie.

Istnieją następujące sposoby uzyskania obywatelstwa:

 • Abstammungsprinzip (zasada pochodzenia) – Dziecko rodziców posiadających obywatelstwo niemieckie automatycznie je otrzymuje. Wystarczy również, jeśli tylko jeden z rodziców ma obywatelstwo. Ta reguła dotyczy również adoptowanych dzieci
 • Geburtsortprinzip (zasada miejsca urodzenia) – urodzone w Niemczech dziecko jest Niemcem, jeśli jeden z rodziców od minimum 8 lat nieprzerwanie przebywa w Niemczech, posiada nieograniczone prawo do pobytu
 • Einbürgerungsprinzip (zasada nadania obywatelstwa/naturalizacji) – warunki to m.in. znajomość niemieckiego, konieczność zapewnienia sobie utrzymania, rezygnacja z pierwszego obywatelstwa.

Uwaga: nie zawsze trzeba rezygnować z pierwszego obywatelstwa. Zasadniczo ta reguła obowiązuje, ale są wyjątki, np. obywatele UE mogą zachować pierwsze obywatelstwo.

Ja uzyskałam niemieckie obywatelstwo w 2016 roku. Wiem, co i jak, więc krótko opiszę, co musiałam zrobić.

Oczywiście musiałam głównie zebrać konieczne dokumenty, czyli:

 • Potwierdzić czas pobytu w Niemczech. Razem było to około 7 lat (normalnie konieczne jest 8 lat). Od reguły 8 lat czynione są wyjątki, jak w moim przypadku. Nie był to również nieprzerwany pobyt, ponieważ najpierw mieszkałam rok w Niemczech, następnie rok w Polsce, aby wrócić do Niemiec i znowu mieszkać tam ponad 6 lat.
 • Potwierdzić fakt, że potrafię sama się utrzymać. Skserowałam więc moją umowę o pracę (na czas nieokreślony). Od tej reguły również jest wyjątek: jeśli ktoś pobiera zasiłek, ale udowodni, że został zwolniony nie ze swojej winy.
 • Potwierdzić znajomość niemieckiego – skserowałam dyplom ukończenia studiów germanistycznych. Tak jak zapewne wiecie, normalnie konieczny jest certyfikat B1.
 • Musiałam zdać tzw. Einbürgerungstest, czyli test z wiedzy o Niemczech, o prawie i o społeczeństwie. Testy te zwykle odbywają się w urzędzie powiatowym czy gminnym. Dla mnie nie był on trudny, można wcześniej przygotować się, korzystając z tej strony:

Einbuergerungstest

 • Potwierdzić swoją niekaralność. Miałam tzw. „polizeiliches Führungszeugnis”, czyli „policyjne poświadczenie niekaralności”. Z tego, co pamiętam, musiałam pójść do gminy i po kilku dniach takie zaświadczenie dostałam pocztą
 • Zadeklarować, że będę przestrzegać niemieckiej konstytucji, czyli podpisać stosowną deklarację
 • Musiałam przedłożyć międzynarodowy akt urodzenia 

 

Po przyznaniu niemieckiego obywatelstwa odbywa się uroczystość, na której odbiera się Einbürgerungsurkunde, czyli dokument nadania obywatelstwa. Na uroczystości trzeba złożyć przysięgę mówiącą o tym, że będziemy przestrzegać niemieckiej konstytucji i że zaniechamy wszelkich działań mogących zaszkodzić RFN.

Potem można już składać wniosek o dowód osobisty i paszport.

Magdalena Surowiec

Magdalena Surowiec

Germanistka z wykształcenia i z zamiłowania. W Niemczech mieszkałam ponad 7 lat (Północna Nadrenia-Westfalia i Nadrenia-Palatynat). Język niemiecki jest dla mnie jak drugi język ojczysty. Uczę, tłumaczę, piszę podręczniki, dokształcam się. Moje zainteresowania to języki obce, muzyka klasyczna, antyczny Egipt, literatura, dydaktyka, metodyka i przede wszystkim moja córka.

Sprawdź także...

15 komentarzy

 1. "TM" napisał(a):

  Krótko mówiąc otrzymać to obywatelstwo trudno nie jest (Einbürgerungsprinzip). Nie chce mi się teraz sprawdzać, przypuszczam jednak, że ten test wiedzy o Niemczech leży na jakimś elementarnym poziomie (no, może ewentualnie z tego prawa należałoby się jakoś tam specjalnie przygotować, choć i w to raczej wątpię).

 2. Mamuska napisał(a):

  Na rozszerzonym kursie B1 ten test jest jest obowiązkowy, nie jest trudny dotyczy historii, polityki i informacji o regionie Niemiec w którym go zdajemy. Tak właściwie to można się tego nauczyć na pamięć .

 3. Mamuska napisał(a):

  Czy jest możliwe że osoba posiadająca polskie obywatelstwo i jednocześnie niemieckie po przodkach może bez zrzekania się polskiego, wstąpić do niemieckiego wojska?

 4. Paulina napisał(a):

  Cześć Magda,
  powiedz proszę czy aby napisać ten test trzeba się gdzieś zgłosić przed złożeniem wniosku o obywatelstwo? I jego wynik załączyć do wniosku? Czy też test zdaje się „podczas” składania wniosku?
  Pozdrawiam

  • Magdalena Surowiec napisał(a):

   Informacja, że muszę napisać ten test, była podawana dalej, więc od razu byłam na liście osób. Wynik dostałam pocztą, ale nie załączałam go do wniosku, bo informacja też została podana do powiatu. Test odbywa się w wyznaczonym przez gminę terminie. Byłam tam ja i kilkoro innych obcokrajowców.

 5. Pablo napisał(a):

  Czesc Magda,
  bardzo fajny artykul, malo jest takich napisanych prosto i do rzeczy. Moglabys prosze powiedziec ile czasu trwal caly proces? Od momentu zlozenia dokumentow az do momentu pozytywnego rozpatrzenia wniosku?

  Zastanawialem sie takze – jesli masz partnera czy wa takim wypadku on teraz tez ma prawo ubiegac sie o obywatelstwo niemieckie?

 6. Kacper21 napisał(a):

  Cześć, mam jedno pytanko,
  jeżeli moja mama żyje już w niemczech około 8 lat i postara się o niemieckie obywatelstwo, czy ja również takie obywatelstwo dostane automatycznie, jeżeli żyję w Polsce?

  • Magdalena Surowiec Magdalena Surowiec napisał(a):

   Z tego, co wiem, to nie dzieje się to automatycznie. Ja mam oba obywatelstwa, ale moja córka tylko polskie. Za jakiś czas pojadę z nią do konsulatu Niemiec, żeby miała też obywatelstwo niemieckie.

 7. Anonim napisał(a):

  Hej ja skladalam papiery w tamtym tygodniu I nic nie placilam. Moja znajoma składała w tamtym roku i musiała zapłaci 255 euro prz składaniu wniosku . Czy coś się zmieniło czy będę musiała puzniej zapłaci ?

 8. Temma napisał(a):

  Mój ojciec urodzony w Niemczech 1939r.dziadkowie brali ślub w niemczech. Po śmierci dziadka babka z ojcem miał jakieś 3 lata wyjechała do Polski. Jest jakaś szansa na obywatelstwo niemieckie. Gdzie można zasięgnąć takich informacji. Na różnych forach dyskusyjnych jest tyle opinii że potomkowie maja prawo starać się o obywatelstwo. Dziękuję za odpowiedź.

 9. Marcel napisał(a):

  Hej, czy staranie sie z PL o obywatlelstwo DE w ramach Abstammungsprinzip też wymaga tych testów itp?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.