Reakcje na mecz

Czy oglądałam? Oczywiście, że oglądałam mecz Polska-Niemcy. Miałam szczęście, bo udało mi się w sobotę wrócić z pracy zaraz po 21:00. I żeby było jasne: kiedy gra Polska, to jestem za Polską. Kiedy grają Niemcy, to jestem za Niemcami. Kiedy Polska gra przeciwko Niemcom, to jestem za Polską. Zawsze. 3/4 mojego serca pozostało w Polsce, 1/4 jest w Niemczech.

Wczoraj jak zwykle oglądałam z moim szefem wiadomości w telewizji. O 19:00 na jednym kanale, o 20:00 na innym. Za każdym razem w dziale sportowym była mowa o meczu. Nie mogłam powstrzymać uśmiechu i szef nawet mi gratulował jako przedstawicielce narodu polskiego 🙂 Zobaczymy, jak to będzie dalej, chociaż moim zdaniem Niemcy zanotowali jedynie wypadek przy pracy. Nikt nie jest w stanie zawsze wygrywać.

Teraz chciałabym przytoczyć kilka reakcji niemieckich mediów.

„Spiegel-Online” napisał o „ciosie dla mistrzów świata” i zwrócił uwagę, że „Niemcy lekkomyślnie nie wykorzystali wielu podbramkowych okazji”.
Z kolei „Bild” relację z Warszawy zatytułował „Gorzka plajta Loewa„, a „Die Welt” ocenił, że druga bramka zdobyta przez Polaków rozstrzygnęła spotkanie.
„W pierwszej połowie Niemcy mocno naciskali, ale polskie kontry były niebezpieczne” – podkreślono w „Die Welt”.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung” niepowodzenie niemieckiej drużyny spuentował krótko: „0-2. Mistrz świata pobity”.
Niemcy po raz pierwszy od siedmiu lat przegrały mecz eliminacyjny do wielkiej imprezy. W dodatku to nie Robert Lewandowski, którego najbardziej się obawiano, był przyczyną tej porażki” – skomentowała gazeta i zwróciła uwagę, że drużyna Loewa we wtorek w potyczce z Irlandią znajdzie się pod dużą presją.
Natomiast „Der Tagesspiegel” podkreślił, że „nawet mistrzowie świata nie są w stanie wygrywać zawsze”. „Niemiecka reprezentacja przeważała, bramki strzelali jednak gospodarze i to oni mogą się cieszyć z historycznego zwycięstwa” – napisano.
„Berliner Zeitung” ocenił, że „Biało-czerwoni” postawili w sobotę na kontry i „z zimną krwią wykorzystali swoje szanse, a Niemcom w kilku sytuacjach zabrakło szczęścia”.
W „Sueddeutsche Zeitung” zaznaczono z kolei: „Polska wygrała po raz pierwszy z Niemcami. Ekstaza w Warszawie„.

Magdalena Surowiec

Magdalena Surowiec

Germanistka z wykształcenia i z zamiłowania. W Niemczech mieszkałam ponad 7 lat (Północna Nadrenia-Westfalia i Nadrenia-Palatynat). Język niemiecki jest dla mnie jak drugi język ojczysty. Uczę, tłumaczę, piszę podręczniki, dokształcam się. Moje zainteresowania to języki obce, muzyka klasyczna, antyczny Egipt, literatura, dydaktyka, metodyka i przede wszystkim moja córka.

12 komentarzy

 1. Avatar Crazy Music pisze:

  Jaka ja byłam dumna z naszych chłopców! 🙂 i nadal jestem 😀 nikt w nich nie wierZył, a oni pokazali co potrafią 😉

 2. Nic nie jest niemożliwe, a przełamanie serii porażek zawsze jest możliwe. Mam tylko nadzieję, że nie było to jednorazowe.

 3. Avatar Anonimowy pisze:

  dokładnie, dzisiaj kolejny mecz 😉

 4. I technicznie rzecz biorąc jesteśmy mistrzami świata 😛 Ale teraz trzeba obejrzeć kolejne mecze, żeby zobaczyć, czy to nie był tylko fart.

  Dla mnie smutne jest tylko to, jak podobno zachowali się Niemcy po meczu.

 5. Wandale znajdą się w każdym narodzie, niestety. Polscy pseudokibice pewnie zachowaliby się w Niemczech podobnie

 6. Niemcy są specyficznym narodem, ale na pewno nie można im odmówić zaciekłości, jestem niemal pewien, że u nich Polacy będę pod niezwykłą presję. Wygrać na terenie Niemców będzie niezmiernie trudno.

 7. Tu muszę przyznać Ci rację…

 8. Avatar bernikula pisze:

  Fajny blog i tematy bliskie memu sercu- też studiowałam germanistykę:) P.S. Byłam w szoku jak Polska wygrała z Niemcami:)

 9. Avatar Anonimowy pisze:

  @Crazy Music14 października 2014 10:50

  Taaa. Ciekawe, czy ci "nasi chłopcy" (notabene pewnie "zarabiający" z tysiąc razy więcej niż ty) też są tacy dumni z ciebie. Gegen (Medien)Dummheit ist noch kein Kraut gewachsen.

 10. Avatar Anonimowy pisze:

  Mam pytanie, jakie są przyśpiewki Niemców na stadionie? Pozdrawiam 🙂

 11. Miałam o tym napisać, ale zapomniałam niestety. Zrobię to w najbliższym czasie, obiecuję.

 12. Ja również, ale w pozytywnym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.