Poradnik Sprachcaffe „Jak nauczyć się języka obcego?”

[Wyprzedaż moich książek, podręczników, słowników i filmów z języka angielskiego będzie w piątek.]

Dzisiaj chciałabym napisać kilka słów o poradniku „Jak nauczyć się języka obcego?„, który jest inicjatywą portalu Sprachcaffe. Kiedy kilka miesięcy temu otrzymałam propozycję wzięcia udziału w projekcie, nie sądziłam, że wyjdzie z tego coś tak ciekawego. W celu swojej edukacji językowej możecie poczytać o metodach uczenia się, a także dowiedzieć się czegoś o blogerach, bo to własnie z osobami prowadzącymi blogi językowe zostały przeprowadzone wywiady. Warto poszukać w poradniku inspiracji i pomysłów do uczenia się np. gramatyki czy mówienia. Poradnik jest darmowy 🙂

Blogi o językach obcych są dzisiaj tak popularne, że tym bardziej warto było uwzględnić to w literaturze 🙂

Projekt podoba mi się przede wszystkim dlatego że nie jest to książka w tradycyjnym stylu, gdzie metody nauczania są przedstawione w długich opisach. To jest oczywiście dobre, ale nie każdy czas ma czytać książki o metodyce nauczania czy uczenia się języków obcych. W poradniku znajdziemy zwięzłe teksty, co dla wielu osób ma kluczowe znaczenie. Poza tym oczywiście uwzględnione są nowe metody nauczania.

Poradnik podzielony jest na kilka części:

1. Język angielski
2. Język francuski
3. Język hiszpański
4. Język niemiecki
5. Język włoski
6. Pozostałe języki (tutaj język rosyjski, japoński, szwedzki, holenderski)
7. Blogi wielojęzyczne
8. Firmy & portale

Przeglądając poradnik, znalazłam wiele blogów o językach obcych, których wcześniej nie znałam.

Wywiad ze mną znajdziecie na stronie 50 🙂

A tutaj znajdziecie poradnik:

„Jak nauczyć się języka obcego?”

Magdalena Surowiec

Magdalena Surowiec

Germanistka z wykształcenia i z zamiłowania. W Niemczech mieszkałam ponad 7 lat (Północna Nadrenia-Westfalia i Nadrenia-Palatynat). Język niemiecki jest dla mnie jak drugi język ojczysty. Uczę, tłumaczę, piszę podręczniki, dokształcam się. Moje zainteresowania to języki obce, muzyka klasyczna, antyczny Egipt, literatura, dydaktyka, metodyka i przede wszystkim moja córka.

16 komentarzy

 1. Mnie również bardzo spodobał się poradnik, chociaż na początku byłam sceptycznie do niego nastawiona. Chętnie do niego zajrzałam, żeby dowiedzieć się, czy inni mają podobne podejście jak ja lub czy stosują podobne metody. Przy okazji odkryłam kilka nowych twarzy 🙂

  Gratuluję nam Magdo znalezienia się w tym poradniku 🙂

 2. Avatar Anonimowy pisze:

  Właśnie przeczytałam Magdo Twój wywiad:) Chętnie porównam co do powiedzenia w kwestii nauki niemieckiego mają blogerzy jak Tyczkowski, NiemieckaSofa, A.Drumer i inni. Fajnie jak by taki wywiad był np. w formie video na YouiTubie. Myślalaś o tym?

 3. Avatar Gosia pisze:

  Wg mnie najlepsze wywiady to (tylko z niemieckiego):
  1. Twój oczywiście;-)
  2. Tyczkowski Łukasz
  3. Aleksandra Jakubowska
  4. Dominik Minorczyk
  5. Agnieszka Drumer

  Innych jeszcze nie czytałem ale te wielojęzyczne też mogą być fajne.
  Kompilacja ciekawa. Uważasz, że 2-3 miesięczny pobyt w Niemczech (praca) da mi duzo jesli chodzi o swobodne i płynne mowienie?

 4. Gratulujemy 🙂

  Mi spodobało się to, że o metody nauczania zostali spytani nie tylko nauczyciele. W końcu tłumacze tak samo musieli nauczyć się języka i też mają metody :

 5. Każdy nauczyciel ma swoje poglądy, więc porównania zawsze są ciekawe.

  Kanału na youtube na razie raczej nie będzie. Chętnie bym się tym zajęła, ale chroniczny brak czasu uniemożliwia mi wiele spraw. Mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni.

 6. Dziękuję bardzo 🙂

  Co do pobytu w Niemczech, to wszystko zależy od rodzaju pracy i możliwości kontaktu z Niemcami. Jeśli będziesz szukała tych możliwości, to pobyt na pewno da dużo dobrego 🙂

 7. Avatar Anonimowy pisze:

  Znam blogi o j.niemieckim w Polsce ale Twojego Magdo nie znałem wczesniej… nie wiem jak to mozliwe ale jakoś nie… dowiedziałem sie o nim właśnie z tego poradnika. Czy Twój blog ma stronę na Facebook? Jaki adres?

 8. Tak, blog jest na fejsie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę 🙂

 9. Poradnik jest bardzo pomocny i dobrze się go czyta. Bardzo podoba mi się takie zebranie różnych rad w jednym miejscu. Można z tego wiele wyciągnąć dla siebie.:)

 10. Avatar Anonimowy pisze:

  Zna ktoś może podobny poradnik ale zrobiony w Niemczech (po niemiecku?)
  Też byłby ciekawy ale tylko dla osób, które już znają niemiecki perfekt. Ja znam niemiecki na poziomie średnim tak więc sama nie wiem czy bym przeczytała taki poradnik po niemiecku ale jestem b. ciekawa czy jest taki…

 11. No i dotyczy wszystkich języków 🙂

 12. Nie wiem, czy jest coś podobnego po niemiecku

 13. Gratuluję, Magdaleno współtworzenia owego ebooka. 🙂 Mnie ominęło, gdyż jestem w sieci dopiero od października. Następnym razem dam już znać o sobie. 😉 Powodzenia.

 14. Avatar Diana Korzeb pisze:

  Dziękuję Magda, za wspomnienie mojego bloga :). To bardzo miłe być docenianą przez koleżankę po (podwójnym :)!) fachu.

 15. Świetny poradnik. Przy okazji poznałam nowe stronki oraz blogerów, których dotąd nie znałam. Polecam! 🙂

 16. Avatar Adrianna pisze:

  Super poradnik. Zmotywował mnie do dalszego doskonalenia języka. Dlatego zapisałam sie do szkoły językowej w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.