Konkurs! Do wygrania dwie książki „Niemiecki w pracy. Biuro”

W dzisiejszym konkursie mam dla Was do wygrania dwie książki „Niemiecki w pracy. Biuro”. Na pewno tak książka przyda się niejednej / niejednemu z Was 🙂

Jest to książka dla osób na poziomie A2+ i oczywiście dla każdego na wyższych poziomach. 

Oto opis wydawnictwa:

Używasz języka niemieckiego w pracy albo chcesz zacząć pracę wykorzystując ten język?
Dla wielu osób nauka języka niemieckiego od początku jest wyłącznie w celach zawodowych. Oprócz języka standardowego konieczne jest zapoznawanie się z językiem specjalistycznym. Sięgnij po efekt współpracy polskich, austriackich i niemieckich dydaktyków, zajmujących się od dawna zarówno teoretycznie, jak i empirycznie tworzeniem materiałów do nauki języka niemieckiego.

Uczący się towarzyszą w karierze zawodowej postaci Anny Nowak oraz w typowych dla poszczególnych stopni awansu zawodowego zadaniach komunikacyjnych. Przedstawione sytuacje rzeczywiście miały miejsce w niemieckich
i austriackich biurach, prezentowany język jest oparty na autentycznych przykładach. Powtarzające się typy zadań pogłębiają kompetencję gramatyczną, zawsze jednak w kontekście środowiska zawodowego i codziennego dnia pracy. Największy nacisk został położony na sprawność mówienia, w tym przypadku na umiejętność swobodnej komunikacji w miejscu pracy.

Książka jest praktyczną wersją badań wykonanych w ramach programu GIP finansowanego przez DAAD, we współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Bergische Universität Wuppertal.

W książce znajdziesz:
– dialogi i inne teksty w języku niemieckim wraz z ich tłumaczeniami na język polski oraz ich nagrania,
– komentarze kulturoznawcze i gramatyczne,
– ćwiczenia do pracy samodzielnej z kluczem,
– glosariusze,
– grafiki sytuacyjne.

Książka na stronie wydawnictwa

Informacje ode mnie:

Książka zawiera 45 rozdziałów, klucz do ćwiczeń oraz dwa słowniczki (niemiecko-polski i polsko-niemiecki).

Przykładowe tematy rozdziałów: Neu in der Firma, Telefonat mit dem Finanzamt, Die Bedienungsanleitung, Stellenanzeigen, Vorstandssitzung, Projektbesprechung, Dienstreise, Konflikt, Dienstzeugnis.

Każdy rozdział zawiera ćwiczenia do słownictwa oraz do gramatyki. W każdym znajduje się przykładowy tekst dotyczące danego tematu. Dla wielu osób będzie ważna informacja, że każdy tekst jest przetłumaczony na język polski.

W swoim życiu miałam przyjemność pracować w dwóch niemieckich firmach (Langguth, Volkswagen), więc wiem z doświadczenia, że słownictwo z książki jest praktyczne i przyda się niejednej osobie pracującej w biurze nie tylko w krajach niemieckojęzycznych, ale i w Polsce, bo przecież nie brakuje u nas niemieckich firm. „Niemiecki w pracy” to dla wielu osób bardzo ważny aspekt w uczeniu się języka.

Przykładowe strony z podręcznika:

Dokładnie zapoznałam się z książką. W najbliższych tygodniach zacznę używać jej na moich lekcjach i mam nadzieję, że spodoba się moim uczniom.

Książkę można kupić np. na stronie wydawnictwa:

Niemiecki w pracy. Biuro

Teraz czas na pytanie konkursowe:

Dlaczego język niemiecki jest ważnym językiem dla biznesu i gospodarki? Uzasadnij swoją odpowiedź (1-5 zdań). 

Zasady konkursu:

 1. Organizatorem konkursu jest Magdalena Surowiec Języki nie takie obce (nazwa mojej firmy).
 2. Konkurs trwa od momentu publikacji do 27 października, do godziny 23:59 czasu polskiego.
 3. Zadaniem konkursowym jest odpowiedź na pytanie: Dlaczego język niemiecki jest ważnym językiem dla biznesu i gospodarki? Uzasadnij swoją odpowiedź.
 4. Uczestnik konkursu potwierdza, że jego odpowiedź jest oryginalna i że nie została opublikowana w innym miejscu oprócz w komentarzu na tej stronie oraz na fanpage’u na Facebooku (ale wyłącznie pod informacją o konkursie).
 5. Nagrodą w konkursie są dwa egzemplarze książki Niemiecki w pracy. Biuro, po jednym dla każdego zwycięzcy.
 6. Wysyłka jest możliwa na terenie Unii Europejskiej.
 7. Wyniki konkursu zostaną opublikowane do dwóch dni po zakończeniu konkursu pod tą recenzją oraz na fanpage’u na Facebooku.
 8. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą, zastrzegam sobie prawo do wyłonienia innego zwycięzcy.
 9. Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach konkursowych.
 10. Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją treści regulaminu.

Magdalena Surowiec

Magdalena Surowiec

Germanistka z wykształcenia i z zamiłowania. W Niemczech mieszkałam ponad 7 lat (Północna Nadrenia-Westfalia i Nadrenia-Palatynat). Język niemiecki jest dla mnie jak drugi język ojczysty. Uczę, tłumaczę, piszę podręczniki, dokształcam się. Moje zainteresowania to języki obce, muzyka klasyczna, antyczny Egipt, literatura, dydaktyka, metodyka i przede wszystkim moja córka.

19 komentarzy

 1. Avatar Barbara Wawrzyniak pisze:

  Niemcy to kraj, który ma dosyć stabilną gospodarkę kraju i dodatkowo ma największy wpływ na gospodarkę całej Unii Europejskiej, która wpływa na inne kraje . Aby móc zrozumieć rynek i specyfikacje gospodarki Niemiec należy poznać i język. Bez znajomości języka dosyć ciężko poruszać się po meandrach biznesu. Z językiem łatwiej nie tylko o pracę w Niemczech, łatwiej też o partnerów biznesowych

 2. Avatar Agata pisze:

  Ponieważ coraz więcej firm na Polskim rynku zaczyna rozszerzać swą działalność na globalna skalę i prowadzić interesy z firmami obcojęzycznymi, a że Niemcy są naszymi sąsiadami ułatwia to znacznie szukanie nowych kontrahentów na ich terenie. Dlatego prowadząc biznes tak ważna jest znajomość języków obcych w tym szczególnie języka niemieckiego.

  • Avatar Marlena pisze:

   Niemcy są naszym sąsiadem, więc najbliższą okazją do rozwinięcia biznesu właśnie w krajach niemieckojęzycznych. Wiele firm w Polsce to firmy zagraniczne lub świadczące usługi czy produkty właśnie na rynek naszego sąsiada. Wielu Polaków mieszka w Niemczech, więc tym ważniejszy jest ten język aby odnosić sukcesy zawodowe.

 3. Avatar Agnieszka pisze:

  Język niemiecki jest ważnym językiem dla biznesu i gospodarki, ponieważ jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie. Dzięki znajomości języka niemieckiego łatwiej nam znaleźć pracę oferującą wyższe wynagrodzenie, nie tylko na terenie Niemiec, ale i w naszym kraju – Polsce. Przedsiębiorstwa niemieckie cieszą się bardzo dobrą opinią. Niemcy są potęgą gospodarczą w Unii Europejskiej, dlatego to właśnie tym językiem porozumiewają się międzynarodowe firmy. Ze względu na to, że Niemcy są naszymi sąsiadami, w wielu firmach potrzebna jest znajomość języka niemieckiego.

 4. Avatar Darek pisze:

  Każdy język jest ważny czy to w biznesie czy polityce itd. Oczywiście oprócz j. Angielskiego, dla nas Polaków powinien i jest j. Niemiecki. Powód jest oczywisty, Niemcy są jednym z najbardziej rozwiniętych i jednym z najbogatszych państw świata. Ale dla nas Polaków są najbliższym sąsiadem. Myślę że znając język swojego partnera czy to biznesowego czy jako sąsiada to nie tylko nie jesteśmy kalekami biznesowymi, lecz rownorzednym godnym za ufania partnerem, którego należy nie tylko szanować, ale z którego zdaniem należy się liczyć.

 5. Avatar Anna Kozłowska pisze:

  Witam,
  Język niemiecki to jeden z najczęściej używanych języków w Europie.Jest to język urzędowy Austrii, Niemiec,Szwajcarii,Luksemburgu,Lichtensteinie więc bardzo ułatwia komunikację w biznesie i gospodarce. Niemcy to jeden z najsilniejszych gospodarek na swiecie,znając ten język możemy poznawać ich technologie i nowe projekty.My Polacy jako bliscy sąsiedzi tego państwa znając język niemiecki mamy wielkie możliwości zarobkowe ,turystyczne i poznawcze .Dla mnie nauka niemieckiego to wielkie wyzwanie w tym wieku ale otwiera wiele drzwi .
  Pozdrawiam serdecznie
  Anna Kozłowska zapytanie

 6. Avatar MagdaGoral pisze:

  Język Niemiecki jest używany w Niemczech, Szwajcarii i Austrii, czyli w krajach wysoko rozwiniętych, w których można znaleźć dobrze płatną pracę. To jednak tylko jedna z wielu zalet tego języka. Kolejna, to chociażby same jego piękno, które sprawia, że chcę się go uczyć, słuchać i mówić.

 7. Avatar Zofia Czajka pisze:

  Rozglądając się wokoło, widzę następujące marki: Audi, BMW, Bosch, Deutsche Bank, Kinder, Langenscheidt, Henkel, Mercedes, Nivea, Persil, Ritter Sport, SAP, Verlagsgruppe Passau etc.
  Nie mam najmniejszych wątpliwości, że język niemiecki istotnie jest medium komunikacji najlepiej rozwiniętej społecznej gospodarki rynkowej w Europie, a tym samym językiem biznesu.
  Każda z wymienionych marek wykazuje nieustanne zapotrzebowanie na pracowników, pochodzących nie tylko z państw, których językiem administracyjnym jest niemiecki (Austria, Niemcy, Liechtenstein, Luksemburg, Szwajcaria).
  Zwielokrotniana corocznie ilość kontaktów biznesowych z kontrahentami z zagranicy, stanowi korzystną prognozę dla pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej (w tym z Polski), dla których Niemcy są największym sąsiadem i atrakcyjnym rynkiem pracy.
  Dobrze jest mieć wspólny język ze swoim sąsiadem!

 8. Avatar Beata pisze:

  Język niemiecki jest ważnym językiem dla biznesu i gospodarki dlatego że w Europie jest on językiem ojczystym dla większej ilości osób niż popularny angielski, samych naszych zachodnich sąsiadów jest ponad 82mln. Ponadto Niemcy są 3 gospodarką świata. Z racji bliskości geograficznej i chęci ciągłego rozwoju wiele niemieckich firm ma swoje siedziby również w Polsce. Z drugiej zaś strony potrzebujący dużej ilości pracowników niemiecki rynek pracy chętnie zaprasza obywateli nie tylko Polski ale również innych krajów do siebie.

 9. Avatar Dagmara Dudek pisze:

  W dzisiejszych czasach sam język angielski nie wystarcza, dlatego posługiwanie się językiem niemieckim jest bardzo cenną umiejętnością, ponieważ Niemcy są jednym z największych partnerów handlowych, przez co ich rola w gospodarce jest bardzo duża ze względu m.in. na intensywny import oraz eksport towarów. Wiele niemieckich firm z racji sąsiedztwa lokuje swoje siedziby właśnie w Polsce, przez co rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanego pracownika pośredniczącego w kontaktach niemiecko-polskich. Wysoki poziom znajomości języka z pewnością daje nam przewagę na rynku pracy, dzięki czemu zwiększamy swoje szanse na zatrudnienie i otrzymywanie godziwego wynagrodzenia, dbając przy tym o swój rozwój i wzmocnienie poczucia własnej wartości. Należy również zauważyć, że mamy możliwość podjęcia studiów właśnie w tym kraju, których ukończenie daje szansę na podjęcie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy, co byłoby niemożliwe bez znajomości języka niemieckiego. Język niemiecki bezsprzecznie można nazwać językiem przyszłości, a jego znajomość otwiera wachlarz perspektyw i możliwości nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

 10. Avatar Sylwia pisze:

  1. Język niemiecki to nie tylko Niemcy, ale i Austria i Szwajcaria.
  2. Niemcy to jedna z najlepiej rozwiniętych gospodarek świata
  3. Główny partner handlowy Polski i całej Unii Europejskiej
  4. To rynek otwarty na polskie produkty i polskich pracowników

 11. Avatar Justyna pisze:

  Niemcy są drugim co do wielkości eksporterem na świecie.Niemcy to siedziba wielu międzynarodowych firm. Należą do nich takie firmy, jak np:Bosch czy BMW.Niemiecki jest używany nie tylko w Niemczech, ale także w części Szwajcarii, i w Austrii , co powoduje że otwiera wiele możliwości biznesowych.W Niemczech prowadzonych jest wiele badań naukowych, dzieki czemu rozwija się technologia, medycyna itp

  • Avatar Liza pisze:

   Język niemiecki jest ważnym językiem dla biznesu i dla gospodarki ponieważ Niemcy są jednym z najbogatszych i najbardziej rozwinietycjh krajow na świecie. Co więcej język niemiecki jest także językiem urzędowym austrii, a jak dobrze wiemy zarówno Niemcy jak i Austria to szczególnie atrakcyjne destynacje dla ludzi poszukujących pracy. Myślę, że język niemiecki będzie stawał się coraz bardziej popularny w biznesie jak i w gospodarce ze względu na dalszy rozwój firm niemieckich w różnych częściach świata.

 12. Avatar Ewa pisze:

  Niemcy to jeden z największych inwestorów w naszym kraju, znając niemiecki niewątpliwie zwiększamy swoje szanse zawodowe. Niemcy to jeden z partnerów handlowych Polski. Ponadto jadąc na wakacje, bez problemu dogadamy się nie tylko w Niemczech, ale także w Szwajcarii, Austrii, Belgii, Luksemburgu, Liechtensteinie oraz w niektórych regionach we Włoszech. Ponadto gdy zapragniemy pracować w Parlamencie UE możemy być pewni, że dogadamy się z innymi posłami, bowiem niemieckojezyczni stanowią liczną grupę. Język niemiecki to także język kultury, ponieważ wiele dzieł zostało napisanych właśnie w tym języku ✌

 13. Avatar Piotr Falkowski pisze:

  Pochodzę z Gdańska gdzie szczególnie można docenić jak ważnym językiem jest niemiecki, miliony niemieckojęzycznych turystów odwiedzających co roku Polskę to wspaniały kapitał ludzki napędzający naszą gospodarkę. W większości starsi ludzie, którzy nie znają języka niemieckiego bardzo chętnie korzystają z usług i produktów, jeśli są obsługiwani w języku niemieckim. Oprócz tego niemiecki jako niesamowicie precyzyjny język pozwala nam bardzo dokładnie określić nasze myśli, co wpływa pozytywnie na biznesowe negocjacje i pozwala uniknąć nieporozumień

 14. Avatar Krzysztof pisze:

  Niemcy to największa gospodarka w Europie
  i główny partner biznesowy Polski.Ma znaczący udział w wielu branżach jak na przykład Samochodowym,Medycznym,
  Stoczniowym. W przypadku tej ostatniej branży Polska może współpracować
  z sąsiadem .Pozwoli ona na rozwój tej branży
  w obu krajach.
  Dzięki językowi niemieckiemu zwykły obywatel z krajów niemieckojęzycznych
  i polski mogą się zbliżyć. Język Niemiecki pozwoli zbliżyć nie tylko z obywatelem
  w Niemczech ale również w Szwajcarii
  i Austrii.
  Obywatel znając język niemiecki może nie tylko czytać dzieła w oryginale ,ale również pracować lub prowadzić działalność w krajach niemieckojęzycznych.

 15. Avatar Ania pisze:

  Niemcy są krajem ciągle rozwijającym się, w dobie globalizacji są u szczytu nowinek technologicznych oraz wiodą prym w gospodarce Europy. Język niemiecki staje się dzięki temu językiem biznesowym. A jakże ważne jest poznanie biznesowych zwrotów dla kontrahentów z Polski? Zdecydowanie bardzo ważne. Poznanie gospodarczego języka niemieckiego pozwoli stworzyć więcej polsko-niemieckich holdingów, współprac oraz otworzyć perspektywy obu państw.

  Pozdrawiam

 16. Avatar Justyna pisze:

  Gospodarka Niemiec to największa gospodarka rynkowa w Europie a do tego jedna z większych na świecie, a przecież język niemiecki to nie tylko Niemcy, ale także pozostałe DACHLaender. To język ojczysty dla prawie stu milionów Europejczyków. Oczywiście możemy wszędzie dogadać się teraz po angielsku, oczywiście nasi sąsiedzi mogą się uczyć języka polskiego, ale jeśli chcemy być traktowani jak poważni partnerzy biznesowi, to wart znać język osób, z którymi się współpracuje, a tym bardziej, gdy pracujemy w niemieckiej firmie, a tych jest w naszym kraju mnóstwo. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy ile marek, ile produktów, których codziennie używamy pochodzi z niemieckich przedsiębiorstw. Dla mnie ostatnio zaskoczeniem było, że marki adidas i puma pochodzą z Niemiec a Red Bull z Austrii.

 17. Avatar Kinga pisze:

  Niemcy są mocarstwem gospodarczym, przodują w UE, a także widnieją na czwartym miejscu listy państw świata według PKB nominalnego. Wszystkie kraje niemieckojęzyczne należą do grupy krajów wysokorozwiniętych, które kojarzone są z markami premium (każdy zna czekoladę Milka, elektronikę firmy Bosch czy Mercedesa). Znając język niemiecki ma się ogromne możliwości, można znaleźć lepiej płatną pracę lub zaistnieć samodzielnie jako przedsiębiorca.
  Język niemiecki jest też językiem nauki, Niemcy prowadzą wiele badań naukowych dotyczących nowych technologii, inżynierii czy medycyny, możliwość czytania artykułów w oryginale jest wielkim plusem. Znajomość języka angielskiego stała się tak powszechna, że należy posługiwać się kolejnym językiem obcym i warto, aby był to niemiecki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.