Konkurs na moje urodziny

Postanowiłam kiedyś, że konkursy będę ogłaszać nie na urodziny bloga, lecz z okazji moich urodzin, które przypadają dzisiaj. 28 lat minęło, ale czuję się młodziej, wyglądam na szczęście też. Kiedy ostatnio chciałam w Aldi kupić 2 jogurty z dodatkiem likieru, to nie sprzedali mi ich, bo nie miałam ze sobą dowodu osobistego. Raz znajoma poprosiła, żebym kupiła jej papierosy, bo akurat szłam do sklepu, ale też mi ich nie sprzedali. Nie wyglądam podobno nawet na 18 lat, a czuję się na 20 🙂 Kiedy pomyślę o tym, ile już przeżyłam i ile doświadczeń zawodowych mam za sobą, to sama nie mogę w to uwierzyć. Zbieram kolejne, wciąż żyję tylko pracą, ale może i na założenie rodziny kiedyś przyjdzie czas. Jeśli nie, to kupię sobie kota 🙂 Największym sukcesem jest jednak dla mnie metamorfoza z szarej myszki w pewną siebie, samodzielną i niezależną kobietę. Dzisiaj co prawda byłam przez cały dzień w pracy (jak w każdą niedzielę), ale na szczęście były osoby, które pamiętały o moich urodzinkach. Inaczej pewnie ja sama bym zapomniała, co już mi się zdarzało w przeszłości 🙂

Dobrze, dość rozważań, bo mogłabym je jeszcze długo snuć. Czas na konkurs. Nagrodami są filmy na DVD, pierwszy to „Die weiße Massai” („Biała Masajka”). Został on nakręcony na podstawie książki Corinne Hofman, bardzo ciekawej zresztą – polecam. Opowiada o kobiecie z Europy, która zakochała się w mężczyźnie z plemienia Masajów i zaczęła z nim żyć w Afryce, w warunkach, w jakich żyją Masajowie. Wielki szok kulturowy. Film jest po niemiecku.

Drugi film to „Skyfall” (wersja oryginalna, także dubbing niemiecki i francuski do wyboru, poza tym napisy). James Bond, więc pewnie nie muszę pisać, o co chodzi.

Pytanie konkursowe brzmi: Jakiej osobie/postaci z dowolnego kraju niemieckojęzycznego chciałbyś/chciałabyś towarzyszyć przez jeden dzień? Mogą to być osoby zarówno żyjące, jak i nieżyjące. O zamieszczanie odpowiedzi proszę w komentarzach, odpowiedzi należy oczywiście krótko uzasadnić. Konkurs trwa do 15 lipca do godz. 12:00. Wysyłka filmów jest możliwa do wszystkich krajów Europy.

AHA, jeden szczegół: w konkursie wygrają 2 osoby, bo każdy z filmów jest osobną nagrodą.

Magdalena Surowiec

Magdalena Surowiec

Germanistka z wykształcenia i z zamiłowania. W Niemczech mieszkałam ponad 7 lat (Północna Nadrenia-Westfalia i Nadrenia-Palatynat). Język niemiecki jest dla mnie jak drugi język ojczysty. Uczę, tłumaczę, piszę podręczniki, dokształcam się. Moje zainteresowania to języki obce, muzyka klasyczna, antyczny Egipt, literatura, dydaktyka, metodyka i przede wszystkim moja córka.

9 komentarzy

 1. Po pierwsze ! Alles Gute zum Geburtstag ! Mnóstwa uśmiechu, pogody ducha, sukcesów i nieustającej wiary we własne możliwości ! :))

  Po drugie – Osoba, z którą chciałabym spędzić jeden dzień? Z pewnością Friedrich Nietzsche ! A dlaczego? Ta postać towarzyszy mi niejako bardzo często na studiach. Stąd moje zainteresowanie. Jest bardzo kontrowersyjny w swoich poglądach i uwielbiam o nich czytać. Jego teorie apollinskości i dionizyjskości (doskonale użyte choćby przez Tomasza Manna w "Śmierci w Wenecji" czy "Czarodziejskiej górze") oraz człowieka i nadczłowieka (o czym miałam okazję uczyć się już w liceum podczas przerabiania "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego) interesowały i interesują mnie nadal. Nietzsche niestety już nie żyje, a jego mądrości możemy dziś tylko czytać. Ja chciałabym z nim o nich porozmawiać. Chciałabym się go zapytać, co tak naprawdę "autor miał na myśli" i czym rzeczywiście jest dla niego ludzkie istnienie. Uwielbiam mądre, głębokie i filozoficzne rozmowy. Dzień z Friedrichem Nietzsche byłby więc spełnieniem moich marzeń. Nierealne, ale marzyć warto.

 2. Avatar Monika pisze:

  Ja również przesyłam najlepsze życzenia z okazji urodzin!:)

  Jestem świeżo po lekturze Białej Masajki. Rzeczywiście niesamowita historia o tym, jak wiele kobieta jest w stanie poświęcić dla miłości. Filmu jeszcze nie oglądałam, więc muszę pomyśleć nad odpowiedzią na pytanie konkursowe. A nuż wygram Die weisse Massai.

 3. Avatar Zosia Kowalska pisze:

  Wszystkiego dobrego, niech się spełnią wszystkie marzenia 🙂

  Chętnie spędziłabym dzień z trenerem niemieckiej reprezentacji Joachimem Löwem, żeby troszkę zaczerpnąć tej siły i motywacji, którą on przekazuje swojej drużynie. Jestem pod dużym wrażeniem jego drużyny, tego że jest zmotywowana do ostatniej minuty gry…

 4. Avatar Anonimowy pisze:

  Czy mogłabyś w którymś z postów opowiedzieć jak wyglądały Twoje studia?

 5. Wszystkiego najlepszego 🙂

 6. Magdaleno, wszystkiego najlepszego! Żeby spełniły się Twoje marzenia i żebyś jak najdłużej prowadziła tego bloga, bo zawsze chętnie to zaglądam 🙂

 7. Avatar Kinga Mikos pisze:

  W. A. Mozart DEFINITYWNIE ! Kocham muzykę, gram na gitarze i skrzypcach, dzień z takim mistrzem to coś niesamowitego… Spojrzeć jak powstają utwory i oczywiście przepiękny Wiedeń… Nie wspominając już o wspólnej grze hhahaa mnóstwo wskazówek od mistrza ale i rozmowa jak wygląda dzień i jak radzi sobie z koncertami i zmęczeniem palców po grze.
  Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin 🙂 Pierwszy raz odwiedzam ten blog, ale już po materiałach widzę, że jeszcze tutaj zawitam.
  ps czy w filmie Skyfall jest jakaś osoba z niemiecką krwią? Uwielbiam ten film!

 8. Avatar Anonimowy pisze:

  wszystkiego najlepszego! spóźnione, ale szczere 🙂

  ja najchętniej spędziłabym dzień z Angelą Merkel, obecnie najbardziej wpływową kobietą w Europie. Jestem ciekawa jak opowiadałaby o swoim życiu, jak ze swojej perspektywy postrzega swój sukces; chciałabym, aby mi opisała jak ciężką pracą osiągnęla to co osiągnęła i chcialabym wiedzieć, czy jest w 100% szczęśliwa 🙂 wiadomo przecież, że nie zawsze wpływy, pieniądze równają się szczęściu, więc jestem ciekawa co by zmieniła w swoim życiu (jeśli cokolwiek by chciała zmienić) 😉

  pozdrawiam serdecznie z Luksemburga
  Aśka

 9. Wszelkiej pomyślności i jak najdłuższego wyglądu nastolatki. Nic tak nie podnosi poczucia własnej wartości, gdy proszą o dowód np. przy zakupie alkoholu. Miny są czasem bezcenne.;)
  Nie wiem jakim cudem przegapiłam tyle notek. Chyba wpadłam w jakąś dziurę czaso-przestrzenną.:/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.