Jak uzyskać niemieckie obywatelstwo? / Wege zur deutschen Staatsangehörigkeit

Jak można uzyskać niemieckie obywatelstwo?

Te kwestie reguluje Staatsangehörigkeitsgesetz (StAG) – ustawa o obywatelstwie.

Istnieją następujące sposoby uzyskania obywatelstwa:

 • Abstammungsprinzip (zasada pochodzenia) – Dziecko rodziców posiadających obywatelstwo niemieckie automatycznie je otrzymuje. Wystarczy również, jeśli tylko jeden z rodziców ma obywatelstwo. Ta reguła dotyczy również adoptowanych dzieci
 • Geburtsortprinzip (zasada miejsca urodzenia) – urodzone w Niemczech dziecko jest Niemcem, jeśli jeden z rodziców od minimum 8 lat nieprzerwanie przebywa w Niemczech, posiada nieograniczone prawo do pobytu
 • Einbürgerungsprinzip (zasada nadania obywatelstwa/naturalizacji) – warunki to m.in. znajomość niemieckiego, konieczność zapewnienia sobie utrzymania, rezygnacja z pierwszego obywatelstwa.

Uwaga: nie zawsze trzeba rezygnować z pierwszego obywatelstwa. Zasadniczo ta reguła obowiązuje, ale są wyjątki, np. obywatele UE mogą zachować pierwsze obywatelstwo.

Ja uzyskałam niemieckie obywatelstwo w 2016 roku. Wiem, co i jak, więc krótko opiszę, co musiałam zrobić.

Oczywiście musiałam głównie zebrać konieczne dokumenty, czyli:

 • Potwierdzić czas pobytu w Niemczech. Razem było to około 7 lat (normalnie konieczne jest 8 lat). Od reguły 8 lat czynione są wyjątki, jak w moim przypadku. Nie był to również nieprzerwany pobyt, ponieważ najpierw mieszkałam rok w Niemczech, następnie rok w Polsce, aby wrócić do Niemiec i znowu mieszkać tam ponad 6 lat.
 • Potwierdzić fakt, że potrafię sama się utrzymać. Skserowałam więc moją umowę o pracę (na czas nieokreślony). Od tej reguły również jest wyjątek: jeśli ktoś pobiera zasiłek, ale udowodni, że został zwolniony nie ze swojej winy.
 • Potwierdzić znajomość niemieckiego – skserowałam dyplom ukończenia studiów germanistycznych. Tak jak zapewne wiecie, normalnie konieczny jest certyfikat B1.
 • Musiałam zdać tzw. Einbürgerungstest, czyli test z wiedzy o Niemczech, o prawie i o społeczeństwie. Testy te zwykle odbywają się w urzędzie powiatowym czy gminnym. Dla mnie nie był on trudny, można wcześniej przygotować się, korzystając z tej strony:

Einbuergerungstest

 • Potwierdzić swoją niekaralność. Miałam tzw. „polizeiliches Führungszeugnis”, czyli „policyjne poświadczenie niekaralności”. Z tego, co pamiętam, musiałam pójść do gminy i po kilku dniach takie zaświadczenie dostałam pocztą
 • Zadeklarować, że będę przestrzegać niemieckiej konstytucji, czyli podpisać stosowną deklarację
 • Musiałam przedłożyć międzynarodowy akt urodzenia 

 

Po przyznaniu niemieckiego obywatelstwa odbywa się uroczystość, na której odbiera się Einbürgerungsurkunde, czyli dokument nadania obywatelstwa. Na uroczystości trzeba złożyć przysięgę mówiącą o tym, że będziemy przestrzegać niemieckiej konstytucji i że zaniechamy wszelkich działań mogących zaszkodzić RFN.

Potem można już składać wniosek o dowód osobisty i paszport.

Magdalena Surowiec

Magdalena Surowiec

Germanistka z wykształcenia i z zamiłowania. W Niemczech mieszkałam ponad 7 lat (Północna Nadrenia-Westfalia i Nadrenia-Palatynat). Język niemiecki jest dla mnie jak drugi język ojczysty. Uczę, tłumaczę, piszę podręczniki, dokształcam się. Moje zainteresowania to języki obce, muzyka klasyczna, antyczny Egipt, literatura, dydaktyka, metodyka i przede wszystkim moja córka.

43 komentarze

 1. Avatar "TM" pisze:

  Krótko mówiąc otrzymać to obywatelstwo trudno nie jest (Einbürgerungsprinzip). Nie chce mi się teraz sprawdzać, przypuszczam jednak, że ten test wiedzy o Niemczech leży na jakimś elementarnym poziomie (no, może ewentualnie z tego prawa należałoby się jakoś tam specjalnie przygotować, choć i w to raczej wątpię).

 2. Avatar Mamuska pisze:

  Na rozszerzonym kursie B1 ten test jest jest obowiązkowy, nie jest trudny dotyczy historii, polityki i informacji o regionie Niemiec w którym go zdajemy. Tak właściwie to można się tego nauczyć na pamięć .

 3. Avatar Mamuska pisze:

  Czy jest możliwe że osoba posiadająca polskie obywatelstwo i jednocześnie niemieckie po przodkach może bez zrzekania się polskiego, wstąpić do niemieckiego wojska?

 4. Avatar Paulina pisze:

  Cześć Magda,
  powiedz proszę czy aby napisać ten test trzeba się gdzieś zgłosić przed złożeniem wniosku o obywatelstwo? I jego wynik załączyć do wniosku? Czy też test zdaje się „podczas” składania wniosku?
  Pozdrawiam

  • Avatar Magdalena Surowiec pisze:

   Informacja, że muszę napisać ten test, była podawana dalej, więc od razu byłam na liście osób. Wynik dostałam pocztą, ale nie załączałam go do wniosku, bo informacja też została podana do powiatu. Test odbywa się w wyznaczonym przez gminę terminie. Byłam tam ja i kilkoro innych obcokrajowców.

 5. Avatar Pablo pisze:

  Czesc Magda,
  bardzo fajny artykul, malo jest takich napisanych prosto i do rzeczy. Moglabys prosze powiedziec ile czasu trwal caly proces? Od momentu zlozenia dokumentow az do momentu pozytywnego rozpatrzenia wniosku?

  Zastanawialem sie takze – jesli masz partnera czy wa takim wypadku on teraz tez ma prawo ubiegac sie o obywatelstwo niemieckie?

 6. Avatar Kacper21 pisze:

  Cześć, mam jedno pytanko,
  jeżeli moja mama żyje już w niemczech około 8 lat i postara się o niemieckie obywatelstwo, czy ja również takie obywatelstwo dostane automatycznie, jeżeli żyję w Polsce?

  • Z tego, co wiem, to nie dzieje się to automatycznie. Ja mam oba obywatelstwa, ale moja córka tylko polskie. Za jakiś czas pojadę z nią do konsulatu Niemiec, żeby miała też obywatelstwo niemieckie.

   • Avatar Paula pisze:

    Witam czy mogę się ubiegać o Niemieckie obywatelstwo po mojej mamie .Ma pochodzenie po swoim ojcu .Tylko matka wróciła do Polski po 30 latach mieszkania w Niemczech

 7. Avatar Anonim pisze:

  Hej ja skladalam papiery w tamtym tygodniu I nic nie placilam. Moja znajoma składała w tamtym roku i musiała zapłaci 255 euro prz składaniu wniosku . Czy coś się zmieniło czy będę musiała puzniej zapłaci ?

 8. Avatar Temma pisze:

  Mój ojciec urodzony w Niemczech 1939r.dziadkowie brali ślub w niemczech. Po śmierci dziadka babka z ojcem miał jakieś 3 lata wyjechała do Polski. Jest jakaś szansa na obywatelstwo niemieckie. Gdzie można zasięgnąć takich informacji. Na różnych forach dyskusyjnych jest tyle opinii że potomkowie maja prawo starać się o obywatelstwo. Dziękuję za odpowiedź.

 9. Avatar Marcel pisze:

  Hej, czy staranie sie z PL o obywatlelstwo DE w ramach Abstammungsprinzip też wymaga tych testów itp?

 10. Avatar Dariusz pisze:

  Mój nieżyjący ojciec w latach dziewięćdziesiątych ( wiele lat tam mieszkał) przyjął obywatelstwo niemieckie, polskie też posiadał. Czy aktualnie mogę występować o obywatelstwo w wersji Abstammungsprinzip? Czy w tej sytuacji muszę znać język niemiecki (?), bo robię to dla swoich dzieci i raczej na stare lata zostaję w Polsce.

 11. Avatar Jola pisze:

  Hej
  czy dokument o karalności trzeba załatwiać na policji?Jesli nie to gdzie?

 12. Avatar Potwierdzenie pisze:

  Panik Magdo, mam pytanko skladalem papierach w pazdzierniku zeszlego roku i do dzis nie mam odpowiedzi,wies chce zappytać czy może Pani wie ile się teraz czeka na potwierdzenie i gdzie ewentualnie mogę zapytać o moją sprawę,z góry dziękuję.

 13. Avatar anja pisze:

  jesli się skończyło kurs integracyjny i ma się zertyfilat integracji to można o obywatelstwo starac się po 7 latachpobytu w niemczech

 14. Avatar Marta pisze:

  Czy jeżeli ukończyłam Ausbildung 1 rok,mogę starać się o obywatelstwo niemieckie?? I czy muszę być 8 lat w Niemczech??

 15. Avatar test pisze:

  Moja córka mieszka w Niemczech od wielu lat i miała dzisiaj w Hamburgu zdawać test z języka niemieckiego w celu uzyskania obywatelstwa. Ponieważ od kilku dni jest chora i ma wysoką gorączkę chciała przesunąc termin tego egzaminu. Mimo zaświadczenia od lekarza nie udało się tego zrobić, i wpłacona suma 250 euro, którą na ten cel zbierała, przepadła. Aby przystąpić do egzaminu należy zapłacić ponownie 250 euro, chociaż Pani zapewniała ją wcześniej że zmiana terminu kosztuje dodatkowe 50 euro. Tak więc zrezygnowała, bo jej obecnie na to nie stać. kb

 16. Avatar Abc pisze:

  Dziwne 250enie kosztuje egzamin..

 17. Avatar Abc pisze:

  Marta: Tak musisz mieszkać 8 lat. Ja jutro odbieram obywatelstwo wraz z moim synkiem

 18. Avatar Mary pisze:

  a jeśli wychodzi sie za mąż za Niemca to dostaje sie obywatelstwo?

 19. Avatar Iwona pisze:

  Czesc Magda,
  prosze mi podac strone gdzie moge wydrukowac wniosek na obywatelstwo niemieckie.
  Pozdrawiam.

 20. Avatar Asia pisze:

  Witam. Moja córka chce starać się o neutralizacje. Proszę mi powiedzieć gdzie należy się zgłosić aby uzyskać więcej informacji oraz przedłużyć wszystkie potrzebne dokumenty

 21. Avatar Agata W pisze:

  Witam!
  Ile dni w roku trzeba przebywać w Niemczech, żeby moc starac sie o niemieckie obywatelstwo?
  Jest konieczna umowa o prace w Niemczech?

  • Wiem, że trzeba mieć zameldowanie w Niemczech i umowę o pracę. Nikt nie sprawdza, ile dni w roku ktoś faktycznie jest w Niemczech.
   Nie jestem pewna, czy musi to być umowa o pracę, może wystarczy coś innego. Chodzi o to, żeby dana osoba była w stanie udowodnić, że sama się utrzymuje.

 22. Avatar Iwona pisze:

  Czy jesli zdała już wcześniej kurs B1 i kurs Lebens im Deutchland to musze jeszcze raz zdawać ten test o wiedzy w Niemczech

 23. Avatar Konrad pisze:

  Pani Magdo, czy jako pracownik transgraniczny mogę przedstawić umowę z Polskim pracodawca?
  Pracuję w Polsce, nie pobieram żadnych zasiłków, sam się utrzymujeę , mieszkam natomiast w Niemczech i tutaj jestem zameldowany.

 24. Avatar Tomasz pisze:

  Musisz zdać Einbürgerungstest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.