Słówka. Cz. 2

W nauczaniu j. niemieckiego w Polsce słowa „sich verhalten” i „sich benehmen” często są uznawane za stuprocentowe synonimy. Tymczasem ta pomyłka wynika pewnie stąd, że dla obu słów istnieje jeden polski odpowiednik.

Na początek przedstawię odmianę obu czasowników:

sich benehmen:

ich benehme mich
du benimmst dich
er/sie/es benimmt sich
wir benehmen uns
ihr benehmt euch
sie/Sie benehmen sich

sich verhalten:

ich verhalte mich
du verhältst dich
er/sie/es verhält sich
wir verhalten uns
ihr verhaltet euch
sie/Sie verhalten sich

Gdy np. chcemy do ucznia powiedzieć „Zachowuj się!” to możemy powiedzieć tylko „Benimm dich!” Codziennie wiele razy powtarzałam moim uczniom: „Benehmt euch!” Tak samo: „Die Schüler haben sich heute sehr schön benommen„. Jeśli natomiast chodzi o czasownik „sich verhalten”, to używamy go, gdy mamy na myśli zachowanie w sensie psychologicznym, np. „On zachowywał się dzisiaj dziwnie” czy „Jej zachowanie było nieprzewidywalne”: „Er hat sich heute merkwürdig verhalten„, „Ihr Verhalten war unvorhersehbar”.

Niestety bardzo mało jest 100% synonimów, takich jak „Orange” i „Apfelsine”. W najbliższym czasie przedstawię jeszcze kilka przykładów.

Magdalena Surowiec

Magdalena Surowiec

Germanistka z wykształcenia i z zamiłowania. W Niemczech mieszkałam ponad 7 lat (Północna Nadrenia-Westfalia i Nadrenia-Palatynat). Język niemiecki jest dla mnie jak drugi język ojczysty. Uczę, tłumaczę, piszę podręczniki, dokształcam się. Moje zainteresowania to języki obce, muzyka klasyczna, antyczny Egipt, literatura, dydaktyka, metodyka i przede wszystkim moja córka.

2 komentarze

  1. Avatar crotalus pisze:

    Witam, bardzo ciekawy blog się zapowiada. Dodaje do RSS 😉 Poruszyła Pani b. ciekawy aspekt. Im dłużej się uczę niemieckiego tym zauważam coraz większą ilość synonimów i mam z tym problemy. Ostatnio nurtowały mnie te przykłady : verzeihung,entschuldigung ;die Adresse die Anschrift; erhalten, bekommen, kriegen. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia i wytrwałości w dalszej pracy nad blogiem 🙂

  2. Dziękuję. Na pewno będę cały czas pisać na blogu, bo to moje dziecko 🙂

    Omówię też przykłady podane przez Pana, nie ma problemu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.